Przejdź do głównej zawartości
Kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na nasze polityki
Kontynuuj
x
2 / 2
Wymagania zaliczenia
Wyświetl

Przeglądarki internetowe

Na co dzień bardzo często korzystamy z przeglądarek internetowych – zawodowo jak i prywatnie. Są naszym „oknem na świat”. Otwieramy strony internetowe, logujemy się, rejestrujemy konta na rożnych portalach, uruchamiamy usługi chmurowe i aplikacje. 

Historia przeglądarki oraz pliki „cookie” są zagrożeniem dla naszej prywatności oraz podnoszą ryzyko przejęcia naszych danych poufnych przez osoby trzecie. Łatwość korzystania z przeglądarek internetowych może spowodować, że w pewnym momencie przestaniemy myśleć o bezpieczeństwie. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo - wielu cyberprzestępców czeka na nasz błąd. 

Należy zachować szczególną ostrożność i na bieżąco aktualizować przeglądarkę, ponieważ starsze wersje mogą zawierać błędy związane z bezpieczeństwem. Wiele z nich oferuje w ustawieniach opcję, aby samodzielnie pobierały aktualizacje. Z reguły przeglądarki oferują dużą ilość sprawdzonych rozszerzeń. Zagrożeniem mogą być te o nieznanym pochodzeniu, które pojawiają się w głębi Internetu – przyciągają uwagę oferując atrakcyjne ulepszenia.

Celem bezpiecznych przeglądarek jest zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom, zanim się pojawią – mogą na przykład sygnalizować wejście na potencjalnie niebezpieczną stronę. Bezpieczna przeglądarka nie gwarantuje bezpieczeństwa, dlatego warto utrzymywać higienę sieci. Najbezpieczniejsza przeglądarka jest na bieżąco aktualizowana oraz posiada dodatkowe mechanizmy zabezpieczające, które chronią przed atakami hakerów, działaniem szkodliwych programów (malware) oraz wyłudzeniem danych (phishing).

Aby przeglądarka była jak najbardziej bezpieczna zaleca się skonfigurować ustawienia przeglądarki ręcznie, ponieważ wtedy użytkownik jest pewny, które z funkcji są aktywne.