Szkolenia ICT Future
Wpis na blogu utworzony przez Szkolenia ICT Future
84% wszystkich cyberataków z Rosji jest wymierzonych w Ukrainę lub członków NATO
W opublikowanym 9 października 2023 roku raporcie Microsoft Digital Defense 2023 (MDDR) stwierdzono, że cyberataki stanowią coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa na całym świecie. Raport opisuje wzrost liczby i złożoności cyberataków, zarówno ze strony podmiotów państwowych, jak i cyberprzestępców.
Cyberprzestępczość
Cyberprzestępcy szukają nowych sposobów generowania przychodów i wykorzystywania słabości, zarówno technologicznych, jak i ludzkich. Rosnącym trendem są ataki ransomware, czyli złośliwe programy szyfrujące dane na komputerze i żądające okupu za ich odblokowanie. Ukierunkowane ataki ransomware wzrosły o ponad 200% w ciągu ostatniego roku. Coraz bardziej wyrafinowane stają się także kampanie phishingowe.
Podmioty państwowe
Po zeszłorocznej fali cyberataków, w tym roku podmioty państwowe odeszły od ataków na dużą skalę i zamiast tego skoncentrowały większość swoich działań na cyberszpiegostwie. Wykorzystują przy tym operacje szpiegowskie do pozyskiwania informacji pochodzących głównie od innych państw, podmiotów transnarodowych i organizacji pozarządowych.
Chiny
Chińskie kampanie sponsorowane przez państwo odzwierciedlają podwójną pogoń Komunistycznej Partii Chin za globalnymi wpływami i gromadzeniem danych wywiadowczych. Poszukuje ona wrażliwych danych głównie od Stanów Zjednoczonych, państw graniczących z Morzem Południowochińskim, a nawet od własnych partnerów strategicznych.
Rosja
Rosyjskie podmioty państwowe rozszerzyły zakres swoich operacji cybernetycznych i opartych na interesach związanych z wojną na Ukrainie. Sponsorowani przez państwo prorosyjscy cyberprzestępcy używają obecnie różnych środków, aby uzyskać dostęp do obiektów i sieci wśród państw członkowskich NATO.
Podsumowanie
Raport MDDR podkreśla, że cyberataki stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności państw na całym świecie. Organizacje i rządy muszą podjąć działania w celu wzmocnienia swojej odporności na cyberataki.
Zalecenia
Aby chronić się w Internecie, użytkownicy powinni przestrzegać 5 podstawowych zasad:
- Konfiguracja uwierzytelniania wieloskładnikowego;
- Weryfikacja wiadomości e-mail związanych z ważnymi informacjami;
- Korzystanie z oprogramowania wykrywającego i blokującego cyberataki;
- Aktualizowanie systemów bezpieczeństwa;
- Ochrona swoich danych.
Współpraca
W miarę rozwoju cyberzagrożeń niezbędna będzie współpraca wszystkich stron w celu wprowadzania innowacji w systemach ochrony cyfrowej i przyczyniania się do łagodzenia zagrożeń.
źródło: https://www.telix.pl