Przejdź do głównej zawartości
Kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na nasze polityki
x

Wpis na blogu utworzony przez Szkolenia ICT Future

Na początku marca 2025 roku Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) padła ofiarą poważnego incydentu cyberbezpieczeństwa, który szybko przyciągnął uwagę opinii publicznej. Choć agencja była wcześniej na ustach wszystkich z powodu detekcji fragmentów rakiety FALCON 9 nad Polską, to tym razem znalazła się w centrum wydarzeń z mniej przyjemnego powodu – nieuprawnionego dostępu do jej infrastruktury teleinformatycznej.

W reakcji na zagrożenie systemy POLSA zostały natychmiast odłączone od internetu. Do działań naprawczych i przywracania sprawności przystąpiły krajowe zespoły CSIRT: NASK oraz MON. Trwa analiza powłamaniowa, a szczegóły techniczne incydentu nie zostały jeszcze upublicznione. Wstępne informacje sugerują, że za atakiem mogą stać grupy powiązane z Rosją lub Chinami.

Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski potwierdził powagę sytuacji, zaznaczając, że analiza ma wskazać zarówno sprawców, jak i cele ataku. Choć incydent w POLSA jest niepokojący, nie jest on odosobniony – cyberataki na agencje kosmiczne stają się coraz powszechniejsze. W przeszłości podobnych ataków doświadczyły m.in. NASA, ESA, JAXA czy Roscosmos.

Zdarzenie to potwierdza rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa w sektorze kosmicznym. W dobie rosnącej cyfryzacji i militaryzacji przestrzeni kosmicznej ochrona infrastruktury krytycznej, zwłaszcza tej związanej z satelitami i komunikacją, jest równie istotna jak rozwój samych technologii rakietowych.

🔭 Wnioski? Bezpieczeństwo w przestrzeni kosmicznej to dziś nie tylko domena inżynierów rakietowych, ale również specjalistów od cyberobrony. Współpraca między agencjami, służbami oraz sektorem prywatnym staje się kluczowa w przeciwdziałaniu tego typu zagrożeniom.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/departament-cyberbezpieczenstwa

Wpis widoczny dla wszystkich na świecie